Ako sa starať o turistické topánky

1Vysušenie premočených topánok
Z mokrých topánok je vhodné vybrať vložky, ktoré sú často najviac mokré. Navyše bývajú na svojej spodnej časti z nepriepustného plastu, ktorý bráni sušeniu sa výstelky pod nimi. To môže viesť k vzniku plesní a nepríjemného zápachu. Topánky následne vyplníme novinovým papierom a sušíme mimo dosahu vykurovacích zariadení. Príliš rýchle sušenie vedie k trvalému poškodzovaniu povrchu topánok. Koža môže tak po relatívne krátkej dobe popraskať. Novinový papier vnútri topánok dobre saje vlhkosť a je vhodné ho, pokiaľ je to možné, po určitom čase vymeniť za suchý.
2Očistenie
Nečistoty sú najväčším nepriateľom každej topánky – predovšetkým mastnota a prach upchávajú póry, okrem toho môžu narúšať štruktúru kože, či tkaniny. Znižuje sa tak nie len priedušnosť a nepremokavosť, ale aj mechanická životnosť. Topánky je preto nutné zbaviť špiny – podľa druhu nečistoty volíme studenú vodu, handričku, kefku, prípadne ich kombinácie. Horúca voda nie je vhodná, pretože odstraňuje impregnáciu. Saponátom je tiež vhodné vyhnúť sa, postačí mydlová voda. Benzín, acetón, či iné odmasťovadlá sú neprípustné.
3Impregnácia
V údržbe môžeme pokračovať impregnáciou. Tú nie je nutné robiť zakaždým – pri plnom zaťažení stačí raz za 2-3 týždne, prípadne po veľkých lejakoch alebo ak topánky prepustili vodu. Pravidelnú impregnáciu potrebujú tak topánky s membránami, ako aj bez nich. Impregnáciou totiž nedosahujeme nepremokavosť alebo odpudivosť zvršku voči vode. Základnou myšlienkou je, aby voda nevsiakla, ale skĺzla po povrchu dole. Ak totiž zvršok príliš nasiakne vodou, tá sa časom cez membránu pretlačí. Navyše je potom sušenie veľmi zdĺhavé. Každá topánka je od výroby naimpregnovaná.

Vo všeobecnosti rozlišujeme dva typy zvršku turistickej obuvi – celokožený a syntetický (napr. Cordura), prípadne môže ísť o kombináciu. Pre syntetiku a kombinované riešenia sú vhodné impregnačné spreje. Vosky ani oleje použiť nemožno, použitie roztokov na báze vody je obmedzené. V prípade celokoženej obuvi je situácia zložitejšia. Tú ďalej rozlišujeme na brúsenú useň (nubuk) a hladkú useň (suede). Na hladkú useň sú vhodné impregnačné spreje aj roztoky, vosk ani olej vhodný nie je. Nubuk možno impregnovať sprejmi, roztokmi aj voskami. Olejové prostriedky sú tiež možné, ale to iba v prípade, ak ide o kožu, ktorú olejmi ošetril výrobca. Inak dôjde k znehodnoteniu! Prostriedky na báze vosku impregnujú nubuk asi najlepšie. Okrem toho ju ošetrujú aj mechanicky, no horšie sa s nimi manipuluje – aby vosk vnikol do štruktúry, je vhodné aby bola zohriata. Kozmetickým dôsledkom je aj zmena vzhľadu. Samotnú impregnáciu je vhodné robiť opakovane. Naniesť prostriedok, počkať kým ho materiál vsaje, znova naniesť. Dôležité je aby impregnácia pred nanášaním ďalšej vrstvy nevyschla. Počet opakovaní záleží od stupňa šetrivosti. Neodporúčam šetriť pri obnovovaní impregnácie po dlhom čase alebo po úplnom premočení.